Valča: Slunce

22.01.2013 13:15

Valča si téma své prezentace zvolila z oblasti vesmíru - Slunce. Prezentace byla zpracovaná na velkém plakátě a byla doplněna barevnými obrázky - fotografiemi. Součástí prezentace byla taky křížovka pro každého spolužáka. Přinesla taky knížku "Odhalená tajemství Slunce" od Rudolfa Kippenhanhna. S prezentací jí pomáhal tatínek a informace čerpala z encyklopedie Wikipedie.

Plusy a mínusy prezentace

+ pěkné a netradiční téma, hezky barevně  a přehledně zpracované téma (plakát), vytvoření křížovky pro každého spolužáka, snaha dobře prezentaci předvést a vysvětlit neznámé - odpovídala na otázky spolužáků, mluvila pomalu a zřetelně

- menší nejistota při mluvení, prezentace byla z větší části přečtena (vzhledem k náročnosti tématu a cizím pojmům lze tolerovat)

Valča získala 9 daltonských bodů (z 10).

Slunce

Co je vlastně Slunce? Slunce je naše nejbližší hvězda, bez Slunce by jsme se neobešli, dodává nám teplo a světlo.

Stvoření Slunce: Ve vesmíru jsou oblaka plynu. Někdy se stane, že se jeden oblak plynu zdrcne. Začne padat přitažlivostí do jednoho místa, tam se ten plyn stlačuje a začne se vytvářet hvězda. Ten zbytek toho plynu začne dělat prstenec a v něm se vytvářejí planety. V naší sluneční soustavě máme 8 planet.

Poučení o Slunci: Slunce je nejbližší hvězda od Země. Slunce je hvězda, není planeta. Hvězda narozdíl od planety svítí a vyzařuje spoustu energie. Díky energii existuje život na Zemi.

Proč svítí? Ve Slunci probíhá termojaderná fúze, což znamená, že taky hřeje.

Jak vypadá povrch Slunce? Na povrchu Slunce najdeme skvrny.

Země obíhá Slunce: Země oběhne Slunce za jeden rok, což je 365 dní a 6 hodin (přibližně). Což je taky důvod, proč máme přestupný rok, který je jednou za 4 roky.

Velikost Slunce a vzdálenost Slunce: Slunce je vzdálené 150 miliónů km. Slunce je 400x dál než Měsíc. Kdyby byla Země velká jako skleněnka, Slunce by bylo velké jako balón veliký jako já.

Proč vidíme Slunce stejně velké jako Měsíc? Protože Slunce je dál než Měsíc, tak nám připadá stejně velké. Je to tím, že předměty, které jsou od nás dále, se nám zdají menší.