Tvořivé psaní v září

29.09.2012 16:48

Tvořivé psaní je úžasné v tom, že si určíme téma a na papír píšeme své myšlenky. Vznikají tak pěkné příběhy, pohádky, básně...I když se naše psaní neobejde bez chyb (např. neumíme ještě všude psát správná i/y), cílem je naučit se písemně vyjadřovat a zachytit vše, co nás napadá. Někdo napíše několik vět, jiný zase popíše celou stránku A4. Učíme se psát podle osnovy - mít úvod, děj (hlavní část), zakončení. V letošním školním roce si budeme všímat významných dnů v kalendáři. Takže naše 1. tvořivé psaní se týkalo měsíce září. Na výběr bylo několik témat. Ke každému tvořivému psaní budou mít vždy žáčci v sešitě i moje krátké slovní hodnocení. MJ

1.9. Světový den míru

Kamil: Jednou byli dva muži a ti se pořád hádali. Jednou šli na ryby. A jeden chytil velkou rybu a ten druhý mu pomohl a rybu vytáhli. Ten jeden mu řekl, aby přišel k nim na večeři. Od té doby byli přátelé.

Kuba: Dříve se pořád válčilo. Válka už trvala 5 let. A všichni lidé žili o hladu a chudobě. Až si jednou ti všichni uvědomili, že válka musí přestat. A tak tu válku zastavili. Tak vznikl den míru.

Erik: Byl jeden princ. Byl velmi statečný a měl velkou sílu. Řekl: Budu bojovat proti králi Richardovi. Né, to nesmíš! Ale jo, mohu. Budu to zkoušet na panákovi a mečovat proti Tobě. Tak dobře, budu Tě to učit. Král jel kočárem říct Richardovi, že jeho syn bude bojovat proti němu. Zítra budeš bojovat, řekl král. O den později. Král řekl: Jsem na Tebe hrdý. Král Richard proti princi. Boj se koná. Chvíli bojovali a za hodinu princ řekl: Mír. Král souhlasil. Jsem na Tebe hrdý, řekl král.

8.9. Mezinárodní den gramotnosti

Valča: Existují země, kde nejsou školy. Děti jsou negramotné - neumí číst a psát. A já vám o tom povím příběh. Ahoj, já jsem Julia, bydlím v Africe. Nemáme tu školy, takže musíme pomáhat na poli. Moje máma se jmenuje Alexandra, táta Jack a bratr Iank. I když jsme chudí, tak je mám moc ráda.

13.9. Mezinárodní den čokolády

Anetka: Byla jedna holčička a jmenovala se Bára. Měla kamarádku Evu. Jednou šly spolu na pole a udělaly si tam domeček ze sena a balíků slámy. Druhý den tam šly zase a vzaly si sebou deku, polštáře a notebook. V noci se dívaly na film a když film skončil, šly spát. Další den si tam vzaly i balíček čokolády. Dívaly se na film, ale pak se jim vybila baterie. Tak si vzaly čokoládu a jedly. V noci nemohly usnout, tak si povídaly. Bylo ráno a holky byly unavené, daly si čokoládu a snažily se usnout. Vzbudily se a došly domů. Maminky řekly, že pojedou na výlet. Jely do Zlína do Zlatého jablka a kupovaly si čokoládu a na pití horkou čokoládu. Pak jely domů a holky zase šly na pole a tam si daly zase čokoládu. Povídaly si o strašidlech, ale potom se bály. A holky už tam nikdy nespaly.

Simča: Čokoláda je sice moc a moc dobrá, ale musíme si i čistit zuby zubním kartáčkem. Kdyby si někdo nečistil zuby, tak by měl v zubech kaz. A potom by musel jít k panu zubaři nebo paní zubařce. To potom bolí, když vrtají zuby. Někdo má zubaře moc a moc rád, protože ho to potom tolik nebolí a někdo naopak je nemá vůbec rád.

Heda: Byla jedna bílá čokoláda a její kamarádka - hnědá čokoláda. Byly velké kamarádky. Jednou šly do lesa a tam našly veliký hřib s dveřmi a okýnkem a komínem. Čokolády se divily. Pak z hřibu vylezla trpasličí rodinka. Do rodinky patřila máma Jarmila, táta Gabriel, syn Pavel a dcera Suzi. Máma měla 25 let, táta 30 let, syn 6 let a dcera 2 roky. Kdo jste? zeptaly se čokolády. My jsme rodina Šustových, odpověděli trpaslíci. My jsme čokolády. První řekla: Já jsem bílá čokoláda a druhá řekla: Já jsem hnědá čokoláda. Jsme nejlepší kamarádky, řekly čokolády. Trpaslíci se zeptali: Budete nejlepší kamarádi i s námi, protože s námi se nikdo nebaví? A čokolády řekly: Dobře, budeme nejlepší kamarádi.

Adélka: V pěkném velkém lese žili skřítci. A ti měli moc rádi čokoládu. Každý měl ráno na snídani čokoládu. Ale jeden, tomu se čokoláda zdála moc sladká. Vždy brzy vstává a chodí si natrhat ovoce. Všichni byli tlustí, jen ten jeden byl štíhlý. Jmenoval se Zdravota a měl malého pejska. Ten se jmenoval Ňufka, byl ještě štěně. Chtěl si pořád hrát. A jednou Zdravotovi rozkousal boty. No a tak to všechno končí.

Jáchym: Čokoláda se dělá z kakaových bobů, mléka a cukru. Z kakaových bobů se kromě čokolády vyrábí kakao. Čokolád je víc příchutí, např. karamelová, jahodová, mléčná, hořká a oříšková, které vyrábějí v závodech.

26.9. Evropský den jazyků

Vašek: U nás doma mluvíme česky. Ve škole se učíme anglický jazyk. Někdo se učí rusky. Anglicky je důležité se učit, protože se anglickým jazykem mluví v hodně státech.

27.9. Světový den srdce

Sabča: Moje babička mě měla ráda. Vždycky se mnou vařila a dělala štrůdl. Moje maminka se mnou dělá úkoly a pomáhá mi s učivem. A taťka mně píše příklady. Sestra si se mnou hraje.

Magda: Srdce je důležitý orgán našeho těla. Říká se, že pěst je velká jako srdce. Srdce je jako pumpička, kterou proudí krev. Nemoc na srdce může být: rakovina srdce. Je to nemoc, na kterou se umírá. Je to bolestivé.