Tvořivé psaní v listopadu

08.12.2012 16:07

Také v listopadu bylo tvořivé psaní. Tentokrát byla na výběr 3 témata.

13.11. Mezinárodní den nevidomých

Valča: Byla jedna holčička, jmenovala se Anička. Když se narodila, neměla zrak. Chodila do školy pro nevidomé, učila se Braillovo písmo, chodila s bílou holí. Její otec byl doktor. Vymyslel operaci pro nevidomé, že byli zase vidoucí. Tak se Anička stala vidoucí. A proslavili se po celém světě.

Simča: Ten, kdo nevidí, musí to být pro něho moc těžké. Ale na to mají speciálně vycvičené pejsky, kteří jim pomáhají. Když se zastaví, tak to znamená, že před nimi něco je, např. schody, koš, strom a tak dále. Ti pejsci je vedou. A pomáhají jim.

Adam: Člověk, když od narození nevidí, není to tak hrozné. Horší je, když vidí a najednou oslepne. Je to pro něj velký šok. Lidé, kteří mají bílou hůl, tak ti nevidí.

Adélka: Někteří lidé nevidí. Jsou slepí a k orientaci ve světě protřebují např. slepeckého psa, slepeckou hůl nebo brýle. Některé děti se tak už narodily a někteří si to způsobili úrazem. Bylo by to asi těžké žít a nevidět. Nejlepší orientační pomocí je pes. Pes vodí slepého člověka, aniž by se zastavil. Holí se slepec dokáže orientovat tím, že před sebou s ní mává a zkouší, jestli tam někdo nejde. S brýlemi se slepec orientuje stěží.

21.11. Světový den televize

Anetka: V televizi jsou různé pohádky a filmy. Televize je na dívání, můžeme se i něco naučit i vařit a naučit i něco jiného. Doma máme 3D televizi a normální. Už se těším, až se na tu 3D televizi budu dívat jako v kině. V televizi se mi líbí  překážky - že spadneš do vody. Je to sranda. Baví mě trochu seriál Jeden a nic, a když dojdu ze školy k prababičce na Prostřeno. V televizi se vysílá i thriller. Jsou tam programy, např. Nova, Nova Cinema, Prima Family, ČT 1, ČT 2 a další.

Kamča: Televizi mám rád, už jsem byl v televizi 4krát. Na Nově jsou dobré filmy. V sobotu tam byl Indiana Jones a chrám zkázy, bylo to super. A nebo Barrandov, je tam Animáček. A na ČT 1 bývá Vyprávěj, rád se na to dívám. Nemám rád reklamy. Ale někdy tam je dobrá reklama.

Peťa: Mám rád televizi. V televizi jsou směšné reklamy a nějaké pořady. V televizi se dívám na sportovní pořady. Ve sportovních pořadech se dívám na tenis, formule a někdy na fotbal. Na Fandě se dívám na Kobru 11 a Hvězdnou bránu Atlantídu. Na Nově se dívám na Gympl s ručením omezeným, na televizní noviny, sportovní noviny a někdy na pohádky. Na Primě Family se dívám na Prostřeno.

Mirek: V televizi se vysílají filmy, pohádky a i informace. Teď porovnám TV Barrandov a Prima Cool. Lepší je Prima Cool. Já byl jednou v televizi jako divák. Televize je dobrá. Baví mě filmy: Aliens vs. Predátor, Transformers, Avatar, Jack Sparrow a různé vojenské filmy.

Natka: Mám ráda televizi. Někdy mi vadí reklamy. Můj nejlepší program je Disney Channel, ale mám ráda i ostatní programy, např. Nova, Prima Cool, Prima Love, Očko a tak dále. Já bych dala kratší reklamy. Když se nudím, tak se dívám na televizi. Mám ráda televizi.

Kuba: Televizi mám rád. Asi bych se bez ní nudil. Nemám moc rád reklamy, protože když je nějaký napínavý film, tak ji tam pustí v tom nejzajímavějším okamžiku. Moje oblíbené filmy jsou: Taxi 3 a 4, Avatar a různé napínavé a srandovní filmy. Ještě třeba Johny English 1 a 2 a Indiana Jones a království kříšťálové lebky.

Erik: Nejdříve bych zrušil reklamy, a pak bych pouštěl různé filmy. Jsou programy, např. Nova, Barrandov, ČT 1, Nova Cinema, Prima Cool, Prima Family. Máme doma 2 televize, v obýváku a v ložnici. Rád se dívám na televizi.

Míša: V televizi jsou různé programy, např. ČT 4, ČT 24, Barrandov, Prima Cool, Prima. Já se dívám nejvíce s taťkou na fotbal a někdy i na hokej. Byl jsem taky v televizi, když jsem byl na Stadioně Miroslava Valenty v Uherském Hradišti a tam jsem vedl fotbalistu Libora Doška.

Heda: Byl jeden obchod s televizemi. Byla tam jedna plazmová televize a jedna obyčejná televize. Jednou si tu plazmovou televizi koupila paní Jančová a obyčejná televize jí záviděla. Paní Jančová nebyla s plazmovou televizí spokojená, tak ji dala svému synovi, protože potřeboval do svého domu novou televizi. Tak mu ji dala a on jí dal peníze na novou televizi. Tak paní Jančová šla znovu do obchodu s televizemi a koupila si tu starou, protože se jí líbila mnohem víc, protože se mohla vrátit do starých časů.  A stará televize byla hrdá na to, že si ji taky někdo koupil. Paní Jančová si ji dala do nového obývacího pokoje a dívala se se svým manželem na Primu Family, na ČT 1, ČT 2 a na Novu. Byli s novou televizí velmi spokojeni. A mohli se chlubit, že mají novou a hezkou funkční televizi. A zazvonil zvonec a psaní je konec.

Štěpán: Televize mě baví. Dívám se na fotbal, tenis a Animal planet. Nebaví mě reklamy. Proč nejsou filmy bez reklam? Baví mě filmy na DVD - dokumenty o zvířatech. Televize mě baví.

Jáchym: V televizi jsou různé filmy a nějaké pořady. Televizní programy jsou např. ČT 1, ČT 2, Nova, Nova Cinema, Noe, Prima, Prima Sport, Prima Cool a ČT 4. V televizi jsou i televizní noviny, reklamy a teleshopping. V krimi zprávách jsou zprávy o vraždách, loupežích a přepadeních.

Život v naší republice

Sabča: Život v naší republice je lepší než bydlet v cizině.  Protože je tam hodně lidí. Třeba v Americe je hodně lidí. Oproti Hornímu Němčí je Amerika hodně velká. Já kdybych byla starostka nebo prezidentka, tak bych chtěla jenom změnit, aby se daly kamery, které by sledovaly lidi, kteří kradou děti. Jinak si nic nepřeji.