Štěpán: Aligátor

22.04.2013 14:30

Štěpán si jako téma své prezentace zvolil živočicha - aligátora. Prezentaci měl připravenou na velkém plakátě a informace čerpal z Wikipedie. Součástí prezentace byla křížovka. Při zpracování mu pomáhali rodiče.

Plusy a mínusy prezentace

+ zajímavé téma, oceňuji seznámení spolužáků s rozdíly aligátor x krokodýl, pěkná křížovka, pomoc spolužákům při luštění křížovky, sladká odměna pro spolužáky

- prezentace byla spíše čtena a občas byla patrná nejistota

Štěpán získal 8 daltonských bodů.

Aligátor

Obývá pouze jihovýchod Spojených států amerických, kde žije v močálech, řekách nebo bažinách, které se často překrývají s oblastmi, které obývají lidé. Má velké, tmavé, silné tělo se silnými končetinami, širokou hlavou a velice silným ocasem. Dosahují délky do 5,5 m. Nejdelší zaznamenaná délka dosahovala 5,8 m. Ocas používá jako kormidlo při plavání. Aligátor umí velice rychle a obratně plavat, občas i na zemi se může na krátkou vzdálenost pohybovat velmi rychle. Jako potravu požírají hlavně ryby, ptáky, želvy, savce a obojživelníky. Malí aligátoři si pochutnají na hmyzu, larvách, pavoucích nebo červech. Větší samci si troufnou na kozy, ovce, velké šelmy a dokonce i medvědy. Rozmnožují se kladením 28 až 52 bílých vajec, velikosti podobných husím. Samice je po dobu 65 dní chrání. U matky se zdržují maximálně po dobu 3 let. Pohlavní dospělost je v 8 až 13 letech. Chov v českých ZOO, např. ZOO Ústí na Labem nebo ZOO Protivín, nikdy se v nich však nerozmnožil. Útoky na člověka jsou u těchto zvířat spíše ojedinělou záležitostí. Snaží se lidem vyhýbat. Toto zvíře se mi líbí.

Rozdíl mezi krokodýlem a aligátorem

Krokodýl

  • řád krokodýli, čeleď krokodýlovití
  • vyskytuje se v Americe, Africe, Asii a Austrálii
  • 11 druhů
  • při zavřené čelisti je vidět čtvrtý zub

Aligátor

  • řád krokodýli, čeleď aligátorovití
  • vyskytuje se pouze v Americe a v Číně
  • pouze 2 druhy (aligátor severoamerický, aligátor čínský)
  • čtvrtý spodní zub při zavřené čelisti není vidět