Noc s Andersenem

26.04.2013 21:25

Každá knížka skrývá dvířka:

do dalekých krajů, do neznámých světů,

v létě k zimě, v zimě k létu.

Pojďme všichni mezi řádky

knížkovými vrátky přímo do pohádky!

Daniela Krolupperová

 

V letošním roce proběhl už 13. ročník akce Noc s Andersenem, které se naše třída opět zúčastnila. Náš program směřoval ke knihám, které ilustrovala Helena Zmatlíková. Tato významná žena by se letos dožila 90 let.

A co jsme letos prožili? :-)

Večerní program začal v 18.30 hodin. Společně se čtvrťáky jsme se rozlosovali do 7 barevných týmů a každý tým si vymyslel své jméno. Nejdříve jsme v horním patře školy hledali barevně rozlišené lístky, ze kterých každý tým skládal svůj obrázek.

Tyto obrázky nakreslila Helena Zmatlíková a každý tým hádal podle čteného úryvku přesný název knihy. Týmy potom vytvářely plakátek, ke kterému dopsaly název knihy, jméno autora a ilustrátorky a taky hlavní hrdiny knihy.

Po přestávce následovala tradiční polštářová bitva.

Po ní jsme se podívali na prezentaci o Heleně Zmatlíkové a povídali jsme si o dalších známých ilustrátorech a jejich knihách. Na základě získaných informací jsme pak vypracovávali pracovní listy a každý tým nakreslil kresbu s dohodnutým znakem.

Helena Zmatlíková taky ilustrovala pěknou báseň od Josefa Bruknera "Jak to bylo s horou Říp". Slova této básně jsme předváděli formou pantomimy. Byla to zábava! Naší horou Říp se pak stala naše horolezecká stěna, kterou musel každý překonat. Za odměnu získaly týmy barevné lístky s pímeny.

Pozor! Rostlina - klíč - fara. Tato slova jsme museli poskládat (nejtěžší bylo slovo rostlina) a přijít na to, co znamenají. U rostliny ve škole jsme našli klíč, který patřil k budově fary.

Ve dne fara vypadá nestrašidelně, že? Ale představte si ji v noci. Představte si, že jdete sami s baterkou v ruce nahoru po schodech....Co vás tam čeká? A nesmíte se nahoře zapomenout podepsat a vzít si tajemný lístek ze stolu!

Ano, byla to stezka odvahy. Všichni jí prošli, i když někteří se móóóc báli! Ve škole jsme podle návodu "násobilkového" skládali zprávu.

Hurá,  ve sklepě je ukrytý poklad!

Kdepak, poklad tam nebyl. Jen krabice se špejlemi a další zpráva. Pomocí souřadnic písmen a číslic nastalo další luštění.

Tak tentokrát to poklad bude! Byl ukrytý ve spacáku paní učitelky.

Je to možné?! Paní učitelko....!!! Vy si snad z nás děláte legraci! Jó, dělám.... To víte, detektivní třída musí umět pátrat. Takže do třetice všeho dobrého a luštěte dál. :-)

Vyluštili! Poklad našli! Už to nebyla krabice se špejlemi, ani s papírovými koulemi. Pravý poklad byl objeven! Hurá, hurá, hurá!

Ne v pátek, ale v sobotu jsme ulehli do spacáků, pustili si večerníček na dobrou noc a spali a spali a spali....První ranní ptáče vyskočilo v 6 hodin a úžasně vrzající podlahou vzbudilo zbytek ptáčat.

Po důkladném probuzení si ptáčata dala výbornou snídani a s dobrou náladou se odebrala domů s novými zážitky.

Velké poděkování patří paní Turečkové za skvělou snídani, panu Zubíkovi za nápoje a všem rodičům, kteří se zapojili do této akce! Děkujeme! :-)

Fotografie z akce jsou tady.