Magda: Turecko

29.03.2013 13:09

Magda si za své téma prezentace zvolila zemi Turecko. Prezentaci měla v kroužkové vazbě zpracovanou na 3 strany a doplněnou obrázky. Praktická část prezentace probíhala v tělocvičně, kde si žáci zahráli fotbal. Informace čerpala na internetu a pomáhala jí maminka.

Plusy a mínusy prezentace

+ pěkné téma s přehledným vypracováním, snaha mluvit zpaměti, fotbal bavil kluky i děvčata (i proto všichni dali 10 bodů, ač to byla jediná aktivita pro třídu - ve srovnání s jinými výbornými prezentacemi), závěrečná sladká odměna pro všechny

- prezentace mohla být spíše na plakátě a doplněna více obrázky, více aktivit pro třídu, větší nervozita, chybělo usměrňování spolužáků a jasné pokyny

Magda získala maximum daltonských bodů, tj. 10 bodů.

Turecko

Turecko je demokratický stát ležící v Malé Asii a v jihovýchodní Evropě. Turecko hraničí s Gruzií, Arménií, Ázerbájdžánem a Íránem, Irákem a Sýrií. Z jihu omývá břehy Turecka Středozemní moře, ze západu Egejské moře.

  • Hlavní město: Ankara
  • Rozloha: 780 280 km čtverečních (36. na světě)
  • Počet obyvatel: 74 724 269
  • Jazyk: turečtina
  • Náboženství: Islám
  • Prezident: Abdullah Gül
  • Měna: Turecká lira

Vztahy mezi Československem, později Českem a Tureckem jsou přátelské. Smlouva o přátelství byla podepsána v roce 1924.

Turecká kuchyně je ovlivněna řeckou a balkánskou kuchyní, např. tzaziki, kebab. Z nápojů, kromě čaje, je velmi populární ajran, mezi zákusky baklava a chalva. Podnebí je převážně suché, v horských oblastech jsou chladnější zimy. Na jaře může dosahovat až -20°C. Sníh v teplejších oblastech můžeme spatřit zhruba dva týdny ročně, v horských oblastech čtyři měsíce ročně. Nejdůležitějšími plodinami v zemědělství jsou obilniny (pšenice, ječmen, žito, ovec), kukuřice a rýže. Pěstuje se i bavlna, cukrová řepa, tabák a lilek. Nejvíce vyváží lískové ořechy, třešně, fíky a meruňky. Taky chovají tury domácí (slepice), ovce, kozy a buvoly. Nejvýznamějším odvětvím průmyslu je automobilový průmysl. Vyrábí nejvíce značek Renault. Kromě automobilů je rozšířena výroba oděvů, těžba železa a výroba oceli. Nejpopulárnějším sportem v zemi je fotbal. Nejvyšší domácí soutěž je označována jao Süper Lig. Nejznámější týmy jsou Besiktas, Fenerbahce a Galasatary. Dalším, velmi sledovaným sportem, je basketbal. V letech 2005-2011 se v Turecku pravidelně konaly závody Formule 1. Turecko můžeme navštívit s rodinou za účelem krásné dovolené.