Jáchym: Slovensko

31.01.2013 20:57

Jáchym si jako téma své prezentace zvolil stát Slovensko. Prezentace byla zpracovaná na 2 strany a byla doplněna obrázky. Pro své spolužáky si připravil jednoduchou křížovku a hádání s překladem slovenských slov.  S prezentací Jáchymovi pomáhali rodiče. Informace čerpal z internetu (Wikipedie, Google Earth) a z knihy "Dějiny v kostce - Slovensko".

Plusy a mínusy prezentace

+ pěkné téma (je dobré vědět něco o našich sousedních státech a Slovensko je nám hodně blízké), hezká křížovka a zábavné luštění slov ve slovenštině, snaha mluvit zpaměti a usměrňovat chování spolužáků, závěrečná sladká odměna pro všechny

- v textu mohlo být více zajímavostí (památky, jídlo, zvyky...), při mluvení se špatně orientoval v napsaném textu (nemohl najít text, o kterém právě mluvil), kritika (až výsměch) spolužačky za to, že neví, co znamená slovenské slovo (a neměla by dostat sladkou odměnu)

Jáchym získal 8 daltonských bodů (z 10).

Slovensko

Slovenský národ má stejné kořeny jako my - slovanské. Kdysi byly součástí Uherské říše, svět o nich téměr nevěděl. Vždy se chtěli osamostatnit. 28. října 1918 bylo v Praze vyhlášeno samostatné Česko-Slovensko. V roce 1938, před začátkem 2. světové války, byla vyhlášena První slovenská republika, kterou slíbil Hitler chránit před Maďarskem. Během války se Slováci začali bouřit proti nacistickým zvěrstvům. Nakonec jim s osvobozením pomohla Rudá armáda (Rusi). Němci byli vyhnáni. V roce 1945, s koncem války byla obnovena Československá republika. Po válce Slováci hlasovali pro jinou stranu než komunistickou, ale v Čechách zvítězili komunisté. V únoru 1948 využili komunistické podpory Sovětského svazu (Rusi) a zcela ovládli Československo. Po 40 letech komunistického teroru, kdy byli pronásledováni lidé odlišného způsobu myšlení (vězení, nucené práce, popravy), v roce 1989 nastala Sametová revoluce = svoboda. 1.1. 1993 se znovu zrodila samostatná Slovenská republika. Státní znak SR tvoří tři pahorky, na prostředním pahorku je dvojitý kříž. Prezident se jmenuje Ivan Gašparovič, premiér je Robert Fico.

Většinu Slovenska tvoří pohoří: Vysoké Tatry, Nízké Tatry, Slovenské Rudohoří. Nejvyšší hora je Gerlachovský štít (2 655 m n.m.). SR má asi 5,5 milionů obyvatel. Slovenskou měnou je Euro.

Z Horního Němčí na slovenskou hranici je vzdušnou čarou 10,03 km.

Víte, co znamenají tato slova?

hydina, vrecko, ujo, kel, stará mama, somár, mačka, ťava, lopta, cukríky, paradajka, dovidenia, raňajky, ceruzka, žuvačka, múr, čižmy, čučoriedka